Många styrelser upplever att frågor om bredband är svåra att bedöma. man ser gärna bara till pris, det är helt naturligt.
- Men vad kostar det egentligen?
- Vad händer tekniskt?
- Hur påverkas de boende nu och senare?
Där kan jag hjälpa er.
Jag heter Ulric, och har över 20 års erfarenhet i branschen – bland annat som VD för Gästabudstaden och nu som VD för Svea Internet här i Nyköping.
Jag hjälper gärna er styrelse att reda ut möjligheter, fallgropar, kostnader – och viktigast av allt: vad som händer sen?
Bjud gärna in mig till nästa styrelsemöte. – lokalt och tryggt.
På Svea Internet AB tror vi på enklare, snabbare och smartare uppkoppling för alla boende. Därför förespråkar vi kollektivt bredband – en lösning där alla boenden får en professionell internetanslutning med hög kapacitet och stabil prestanda.
I dag kräver de flesta TV- och underhållningstjänster en internetanslutning. Genom att ha internet i botten säkerställs att alla boende kan använda moderna tjänster, även om man inte använder internet till vardags.
Genom att samla alla lägenheter i ett gemensamt avtal kan vi erbjuda riktigt bra hastighet till ett betydligt lägre pris än individuella abonnemang.
Fastighetsägare och hyrsesgäster slipper hantera enskilda avtal, fakturor eller supportfrågor. Vi sköter hela lösningen, inklusive driftövervakning och support.
Internet för föreningar är för dig som vill ha ett internet som inte är personbundet, t.ex. för en föreningslokal eller för t.ex ett projekt för energiövervakning. Hos oss får man en snabb och stabil internetuppkoppling som är enkel att ta hand om och administrera. Abonnemanget kan beställas av alla föreningar som idrottsföreningar, bostadsrättsföreningar med mera. Fakturering kan göras direkt till föreningens kassör.
Vi erbjuder internetuppkoppling för bostadsrättsföreningar mot flerfamiljhus för styrning av energi som t.ex värme och ventilation.